Koľko stojí rodinný dom

Koľko stojí rodinný dom

Je ťažké povedať koľko stojí rodinný dom. Aj dva navonok totožné domy sa podľa konečného vyhotovenia môžu cenou líšiť aj dvojnásobne, pretože sám klient si určuje nároky na kvalitu svojho bývania. V dnešnej dobe, keď existuje množstvo materiálov a vylepšení, nie je problém zabudovať do nášho rodinného domu tie najmodernejšie a často krát aj najdrahšie výdobytky. Práve preto je dôležité vedieť dopredu, že koľko chceme do stavby investovať.

 

Čo ovplyvňuje cenu

Každé kvalitné riešenie si vyžaduje kvalitný vývoj, dôsledné testy a pozornú produkciu. Investícia do stavebného systému, ktorý od svojej prvej minúty využívania šetrí svojmu majiteľovi režijné náklady, je dobrá investícia. Z pohľadu zhodnotenia stavby je potrebné zvážiť všetky kritériá:

  • tvar a veľkosť domu, dispozičné riešenie
  • komplikovaný terén, svahovitý pozemok
  • energetická účinnosť - tepelnoizolačné vlastnosti stavby, vykurovanie, rekuperácia
  • technologická úroveň stavby - typ okien, typ strechy, nadštandardné prvky konštrukcie)
  • kvalita použitých materiálov - vybavenie a zariadenie, sanita, podlahy, rôzne nadštandardné prvky
  • kvalita života v objekte - zdravotné hľadisko, komfort, atď.
  • stavebná variabilita = možnosti úprav a dostavby
  • výstavba svojpomocne alebo dodávateľsky

 

Svojpomocne to bude lacnejšie...

Netvrdíme, že sa to nedá, ale je ťažké odhadnúť, koľko ľudí dokáže postaviť dom lacnejšie ako firma na kľúč, a koľko ho naopak “vďaka svojej neskúsenosti” postavia drahšie. Dovolíme si tvrdiť, že lacnejšie postaví dom iba skutočne malá skupinka ľudí. Ostatní len klamú sami seba, že sa im to podarilo, lebo v skutočnosti do ceny nezapočítali svoj čas, ktorý venovali stavbe alebo napríklad benzín, ktorý pri stavbe spálili a podobne. Často krát aj reálna kvalita hotového domu je zlá a vyžiada si dodatočné náklady pri opravách.

Nechceme vás týmto odhovárať od svojpomoci. Len si ju dobre zvážte! My v Lindabe vám odporučíme skúsené a certifikované realizačné firmy, ktoré vám váš sen spoľahlivo zrealizujú.

Svojpomocne to bude lacnejšie...